Ivan Lendl – Ivan Hrozný

Ivan Lendl – Ivan Hrozný

Narozen 7. března 1960 v Ostravě, bydlící ve Spojených státech Amerických. V podstatě byl svým způsobem z tenisové rodiny, maminka byla tenistka, otec advokát, ovšem později prezident Československého tenisového svazu. Když se řekne jméno Ivan Lendl, lidem se vybaví kromě toho, že to byl vynikající tenista, tak i velký dříč. Na trénincích si opravdu nakládal a hodně toho zvládal. Přitom jeden z trenérů z mládí o něm prohlásil, že to nebyl zrovna extra talent.
tenisová antuka
Profesionálem se stal od roku 1978 a pak to začalo. Už po dvou letech dokázal pomoci ČSSR k vítězství v Davis Cupu. Světovou jedničkou už byl jen o další tři roky později – 28. února 1983. Co se týká grandslamů, tak tady to byl masakr v tom nejlepším slova smyslu. Australian Open vyhrál dvakrát – 1989, 1990, French Open dokonce třikrát – 1984, 1986 a 1987 a US Open též třikrát – 1985, 1986 a 1987.
Jediný turnaj, jenž byl pro něj nejspíš zakletý, tak se to tedy říkalo, byl ten nejslavnější – Wimbledon. Tady byl v uvozovkách jen dvakrát ve finále – 1986 a 1987. Ve dvouhře vyhrál neuvěřitelných 1068 zápasů a prohrál jen 242. Celkově byl vítězem neskutečných 94 titulů na okruhu ATP ve dvouhře. Na prvním místě světového žebříčku strávil 270 týdnů, čímž vytvořil světový rekord. Pak ho však překlenul Pete Sampras.
Co se týká čtyřhry, tam se mu na grandslamech moc nedařilo – nevyhrál žádný. Nejdále došel do semifinále na French Open v roce 1980. Ivana Lendla se soupeři báli. Sice to tehdy tajili, nemluvili o tom nahlas, ale báli se ho bez výjimky všichni. Odjakživa měl ledově klidný výraz, takže neměli šanci poznat na něm, co si myslí a o čem přemýšlí. Byl fyzicky extrémně silový na tehdejší dobu. To teprve přicházelo do módy.
tenisový kurt
Kromě toho soupeře tlačil jednak ze základní čáry, ale také celodvorcovým tenisem, z čehož byli jeho soupeři tenkrát na pokraji zoufalství, jelikož proti Lendlovi se dalo vyhrát jen výjimečně. Kromě toho se vynikajícím způsobem koncentroval na hru. Možná to mělo původ i v tom, že s otcem hrál odmalička šachy, které potřebují vysoký level logického uvažování. Sám Roger Federer o Lendlovi říká, že Lendlův tenis ovlivnil jeho samotného.
Ivan Lendl je třetím nejlepším tenistou v historii, co se týká počtu výher. Ivan Lendl v roce 1986 emigroval do USA a od roku 1992 má jejich občanství. Kariéru ukončil 21. prosince 1994. Od roku 2011 trénoval Andyho Murrayho, který měl pod Lendlem svoje nejlepší výsledky v kariéře. Před pár týdny ukončil trenérskou spolupráci s Alexanderem Zverevem. Co se týká soukromí, tak i tam je to maximálně vzorné.
Manželkou je Samatha Frenkel, Kanaďanka s francouzskými kořeny, se kterou je od jejích čtrnácti. To jí bylo v době, když ji poznal – jemu bylo 23. Mají spolu pět dcer. Miluje golf, zvířata a je rodinným přítelem tenisového klanu Kordů.