Je vhodné koupit akita inu štěně bez PP?

Je vhodné koupit akita inu štěně bez PP?

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Také se říká, že Češi jsou národem pejskařů. A když tyto dvě věci spojíme dohromady, máme tu mnoho zájemců o štěňátka.

Samozřejmě každá domácnost je jiná a má na svého psa jiné požadavky, a to jak co se týká povahy, tak vzhledu. Někomu bude vyhovovat klidnější pes, který se spokojí s běžnou procházkou, jiný se s ním chce věnovat vrcholovému sportu, či alespoň aby mu dělal partnera v jeho aktivním životním stylu. Takový člověk se bude zajímat o poněkud živější, aktivnější plemeno.

akita1

Psích ras je samozřejmě mnoho, a každý si mezi nimi může vybrat to nejvhodnější. Ovšem i psí rasy podléhají módě. V poslední době například narůstá obliba asijských špicovitých plemen psů. Lidem učarovává jejich vzhled i uzavřená, nepřístupná povaha, kterou se povede prolomit jen málokomu.

Avšak jako všude, i zde obliba přináší kromě dobrého i to zlé. Například stále více zájemců o akita inu štěně se rekrutuje z řad lidí, kteří o tomto plemeni příliš nevědí, a pouze jim učaroval jeho vzhled. Takoví lidé však mají často následně problémy, neboť nedokážou svému psu řádně porozumět.

Zároveň zvýšená poptávka zvyšuje nabídku. Do chovu se tak pustí i lidé, kteří o něm příliš nevědí, a ani nemají snahu se něco dozvědět. Často ani nemají žádný chovatelský plán, případně chovají na nestandardních jedincích, ať už fyzicky, nebo, co je hůř, povahově.

akita4

Mnozí z nich také produkují štěňata bez průkazu původu. O ta bývá mezi laiky často největší zájem, a to ze zcela prostého důvodu: jsou levnější. Lidé totiž mají často mylnou představu, že je celkem jedno, odkud štěně bude, či jací jsou jeho předkové. Přeci si ho vychovají k obrazu svému.

To však nemůže být dál od pravdy. To, v jakých podmínkách štěně vyrůstá, hraje velkou roli, stejně jako povaha jeho rodičů. Navíc nemáte jistotu, že jeho rodiče nebyli blízcí příbuzní, či zda vůbec k danému plemeni patřili.

Proto se rozhodně vyplatí zde nešetřit. Věřte, že byste toho později hořce litovali.